Andrzejki kiedyś i dziś – czasy tradycji, czy gdzie udać się na imprezę?

utworzone przez | lis 21, 2022 | Odzież damska, Porady stylisty | 0 komentarzy

Andrzejki kiedyś i dziś – czasy tradycji, czy gdzie udać się na imprezę?

Żyjemy w czasach, gdzie codziennie za czymś pędzimy. Poranek to nieustanna gonitwa po domu. Pakowanie kanapek mężowi by zabrał drugie śniadanie, szukanie dokumentów po nocnej pracy, czy „walka” z dziećmi lub wnukami by wyprawić je do szkoły. Żeby umilić ten czas sobie i dzieciom, można opowiedzieć im o andrzejkowych tradycjach, wróżbach i zabawach. Andrzejki to dobry moment by opowiedzieć im o zwyczajach, które pamiętamy z naszej młodości. 

Andrzejki, jędrzejki, jędrzejówki – słowem wstępu o historii

Data, kiedy przypadają andrzejki nikogo nie zaskoczy, jest to noc z 29 na 30 listopada. Data źródłowa tradycji pozostaje kwestią sporną. W Polsce z udokumentowanych źródeł tradycja sięga XVI w, choć są tacy, który twierdzą, że wcześniej. O „wymyślenie” tego święta spierają się natomiast aż trzy narody – Grecy, Niemcy i my Słowianie. Najczęściej powtarzaną teorią jest pochodzenie Andrzejek od greckiego imienia Andrzej – Andros i aner.  Oznaczało to mężczyznę, więc wiązano św. Andrzeja to z dawcą mężów dla młodych kobiet.  Kiedyś staropanieństwo było przekleństwem, więc każda panna na wydaniu chciała wiedzieć co ją czeka. Stare polskie przysłowie mówi: „Na świętego Andrzeja błyska pannom nadzieja”.

Pamiętasz czasy dzieciństwa? Czyli jak to było w szkole

Za czasów szkolnych Andrzejki były przede wszystkim świetną zabawą organizowaną dla dzieci. Nauczycielki przygotowują imprezę i tradycyjne zabawy, które pochodzą ze starych czasów. Niejedna z Pań piekła szarlotkę, lub ciastka do zaniesienia do szkoły. Pamiętacie strojenie sali gimnastycznej, która tego dnia zamieniała się w salę dyskotekową? Andrzejkowe wróżby, które najczęściej się pojawiały:

Wróżenie przez lanie wosku

Ta andrzejkowa wróżba jest dla dzieci przede wszystkim dobrą zabawą. Przelewanie wosku przez dziurkę od klucza to nie tylko ćwiczenie manualne, ale też rozwija wyobraźnię. Jak przygotować się do lania wosku? Potrzebujesz kilku świeczek, miskę z wodą i klucz, najlepiej z większą dziurką. Kiedy świeczka się pali wystarczy przelewać go do miski z wodą przez dziurkę od klucza. Gdy wosk w wodzie zastygnie, pociecha podnosi figurkę do światła, tak by kształt rzucił cień. Następnie wróżymy naszą przyszłość:
 • Anioł – zwiastun szczęścia
 • Chmura – nie bujaj w obłokach, czas działać
 • Dom – przeprowadzka, lub założenie rodziny
 • Drzewo – nowe wyzwania
 • Dziecko – pojawią się kłopoty
 • Góra – lekkie trudności
 • Obrączka – ślub i zaręczyny
 • Ptak – ważne wieści
 • Serce – miłość
 • Pies – wierny przyjaciel
 • Pióro – awans
 • Kielich – sukces na gruncie zawodowym
 • But – czeka Cię aktywny rok
 • Fontanna – szczęście
 • Klucz – wejście do czyjegoś serca
 • Pierścionek – zbliżają się zaręczyny
 • Dzbanek – poprawa zdrowia, przypływ sił witalnych
 • Paw – pomyślność w sprawach sercowych
 • Kontynent – czas na podróże i próbowanie nowości

Zabawa w wyścig butów

Zbieramy się w najbardziej oddalonym miejscu od drzwi sali/pokoju. Każdy uczestnik zabawy potrzebuje jednego buta i zaczyna ustawiać je wzdłuż ściany w kierunku drzwi. (Buty muszą się dotykać, by pięta jednego dotykała przodu drugiego). Po ustawieniu wszystkich, przekładamy te z końca „kolejki” na początek. Osoba, której but dotrze pierwszy do mety, czyli przekroczy próg, spełni swoje największe marzenie.

Czytanie imienia ukochanego ze skórki jabłka

Wróżba jest dla nieco starszych dzieci, ponieważ potrzebujemy do niej nożyk, lub obieraczkę i jabłko. Cała zabawa polega na obieraniu jabłka bardzo cieniutko by powstała jak najdłuższa skórka. Po uzyskaniu długiej obierki należy rzucić ją za siebie przez lewe ramię. Litera na kształt której się ułożyła to będzie pierwsza litera imienia przyszłego wybranka.

Wieczór andrzejkowy – wielka impreza i okazja do założenia sukienki

Teraz Andrzejki to wystawne bale, które można porównać z małym weselem. Kluby, hotele i restauracje prześcigają się z ofertami na tę noc. Niezależnie od dodatkowych atrakcji nie może zabraknąć andrzejkowych wróżb. Andrzejki są świetną okazją do pokazania się w nowej kreacji. Na tą okoliczność polecamy piękne sukienki: Świetnie sprawdzą się nasza propozycje:

Andrzejki w domu, czyli nostalgia przed telewizorem

Cały artykuł zaczął się od mojej mamy, która uwielbia opowiadać „jak to było kiedyś”. Nasze mamy i babcie pamiętają Andrzejki nieco inaczej niż my teraz. Największa różnicą jest to, że kobiety nie świętowały razem z mężczyznami. Chłopcy i dziewczęta w tą listopadową noc bawili się osobno. Charakter całego święta był zupełnie odmienny od dzisiejszego. Mniej było śmiechu i imprezy, a więcej nostalgii i skupienia, oraz wiary w autentyczność wróżb. Panny były przekonane, że tego dnia przyszłość zdradza swoje tajemnice. Wierzono w przysłowie: „Święty Andrzej ci ukarze co ci życie niesie w darze”. Jak jest teraz? Często to okazja by zaprosić na domową imprezę wieloletnich przyjaciół. Założyć elegancką bluzkę i zasiąść za suto zastawionym stołem. Zabawy ograniczają się do wymiany najnowszych plotek, ewentualnie opowieści o wnukach i dzieciach. Poradach kulinarnych lub świętowaniu imienin Andrzeja, które giną w huczności innych imprez i zabaw. Pamiętajmy, że nawet w domowym zaciszu można nadać kreacji niecodziennego stylu. Prezentujemy kilka tunik, które będą świetnie prezentowały się na domowej imprezie.
Najważniejsze, aby spędzić ten listopadowy wieczór, tak jak lubisz. Na imprezie, spotkaniu ze znajomymi w domu, lub wróżbach z wnukami czy dziećmi. 
Jak skompletować podstawową garderobę?

Jak skompletować podstawową garderobę?

Chcesz dowiedzieć się jak skompletować garderobę i jakie podstawowe ubrania koniecznie powinnaś mieć w swojej szafie? Jeśli tak, to koniecznie zapoznaj się z...

0 komentarzy
Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jeden − jeden =